Kierowani różną motywacją decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego. Nafaszerowani reklamami w telewizji, radio, czy wyskakującymi głowami na stronach internetowych mamy jakiś pogląd na temat dostępności kredytów i wielkości raty. Niektórzy pokuszą się o sprawdzenie bezpośrednio w reklamowanym banku jak wygląda ich oferta, inni przeszukają fora internetowe, a jeszcze inni skorzystają w porównywarek internetowych, pozostali udadzą się do doradcy finansowego, bądź po prostu do pierwszego lepszego oddziału banku. Co warto wiedzieć o kredycie?

Z czego składa się kredyt

Kwota kredytu (mowa o kredycie gotówkowym) składa się przede wszystkim z przyznanej sumy wnioskowanej przez kredytobiorcę. Do tego najczęściej bank dolicza swoją prowizję, w granicach kilku procent kwoty kredytu. Co istotne, zazwyczaj dodaje tą kwotę do ogólnej sumy kredytu, tak więc nie trzeba jej spłacać od razu. Do kredytu bank bardzo często proponuje ubezpieczenie, którego zakres zależy od konkretnego produktu, jak również samego banku i ubezpieczyciela, z którym kredytodawca zawarł umowę.

Z ubezpieczeniem czy bez?

Przy wyborze kredytu gotówkowego z opcją ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na ogólne warunki, jakie obowiązują przy jego wykupie, co ma niebagatelny wpływ na wypłatę ewentualnego odszkodowania. Nie ma co ukrywać, że ubezpieczenie kredytu jest raczej formą zabezpieczenia dla banku, niż dla kredytobiorcy, choć generalną zasadą jest spłacanie przez ubezpieczyciela rat kredytu w sytuacji, w której kredytobiorca nie będzie w stanie tego czynić. Jest to jednak obwarowane różnymi zapisami w warunkach ubzepieczenia, których niespełnienie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Rata kredytu

Rata kredytu to najogólniej rzecz ujmując część tego, co pożyczyliśmy oraz część tego, co zarobi w zamian bank. W każdej miesięcznej racie spłacamy zatem trochę kapitału z uprzednio dodaną prowizją i trochę odsetek, czyli koszt naszego kredytu. Warto wspomnieć, że na początku spłacamy mało kapitału, a sporo odsetek, i to bez względu na to czy wybierzemy raty równe czy malejące. Jest to dla banku swego rodzaju kolejne zabezpieczenie, tym razem przed wcześniejszą spłatą, która mocno ograniczy zarobione przez bank na odsetkach pieniądze.

Unido Finanse Kredyty Wrocław
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
Tel. 531 666 584
UNIDO