W czasie planowania budowy swojego domu należy już wtedy zastanowić się nad ogrodem. Wprawdzie jego wykonanie to będzie jedna z końcowych spraw, ponieważ przed tym musimy wybudować i urządzić dom, lecz w fazie projektowania możemy ustalić wstępnie, co w nim będzie. Powinno to pozwolić na właściwe ustawienie na działce budynku i dopasowanie do tego innego wyposażenia.

Jeżeli ktoś lubi wyzwania, to samemu może się zająć takim projektem. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie będzie to łatwa rzecz, i jednak wymaga jakiejś wiedzy i doświadczenia. Wielu ludzi mówi, że ogrody każdy może projektować, starczy wsadzić parę krzewów, kwiatów i drzew, wstawić oczko wodne i ogród już jest. W praktyce wygląda to wszystko całkowicie odmiennie. Niezwykle ważny będzie właściwy wybór gatunków, tak żeby wzajemnie się uzupełniały, należy uwzględnić o jakich porach roku zakwitają kwiaty, no i oczywiście odpowiednio zaplanować wszystkie prace pielęgnacyjne.

Jeżeli nie mamy żadnej wiedzy, to trzeba będzie wcześniej dużo poczytać aby poznać chociaż podstawy. Jeżeli ktoś tego nie czuje, to chyba korzystniejszym rozwiązaniem będzie zamówienie do tego profesjonalnego wykonawcy. Będziemy wtedy pewni, że nasz ogród będzie odpowiednio się prezentował i rośliny przeżyją przynajmniej kilka lat.