Kosmetyki do makijażu są podstawowym elementem w każdej kobiecej kosmetyczce. Najbardziej popularnymi, które stanowią podstawę make-upu są: puder w kamieniu, podkład kryjący oraz tusz do rzęs. Posiadając te trzy produkty, możemy wykonać podstawową charakteryzację twarzy.

Pozostałymi kosmetykami często używanymi podczas robienia makijażu są korektory, pomadki, błyszczyki, cienie do powiek, kredki do oczu, róże, bronzery. Wybór konkretnych produktów zależny jest od indywidualnych decyzji oraz uwarunkowań. Dobór odcienia, który zastosujemy, zależy między innymi od typu urody, który prezentujemy. Istnieją cztery jej podstawowe typy, a zakwalifikowanie się do danej kategorii zależne jest od odcienia karnacji oraz tego, jaki kolor włosów posiadamy.

Na wybór kosmetyków ma wpływ również przeznaczenie charakteryzacji, którą wykonujemy. Podczas oficjalnych wyjść preferowany jest o wiele mocniejszy makijaż niż ten stosowany na co dzień. Produkty, których użyjemy w powszechny dzień, będą miały o wiele lżejszą konsystencję. Podkład kryjący często zastępowany jest delikatnym kremem BB lub CC, a kolorowa szminka ograniczana do bezbarwnej wersji. Przy doborze kosmetyków ważny jest również rodzaj cery, jaki posiadamy. Podczas kupna podkładu odnaleźć można zarówno wersję dla skóry suchej, jak i z nadmiarem sebum. Podział dostosowany jest też do wieku klienta oraz wrażliwości na dany specyfik. Dobór odpowiedniego produktu nie jest łatwy. Istnieje wiele firm produkujących podobne artykuły, które często różnią się jedynie ceną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zatrudnianie w drogeriach konsultantów, którzy w razie wątpliwości pomogą rozstrzygnąć, który rodzaj i firma kosmetyków będzie najodpowiedniejsza. Używając produktów do makijażu, nie należy zapominać o pielęgnacji twarzy. Fluid kryjący znacznie obciąża i w efekcie postarza skórę. Warto zaopatrzyć się w kremy odżywiające, które powinny być nakładane na twarz przed użyciem podkładu kryjącego oraz dbać o regularne zmywanie makijażu środkami odpowiednimi dla naszej cery.