Wydawałoby się, że wybór kosza na śmieci nie powinien stanowić żadnego problemu, po prostu kupujemy, stawiamy w dogodnym miejscu najczęściej w kuchni i sprawa zakończona. Jednak warto jest przemyśleć ten wybór niż potem kolejny raz chodzić do sklepu i zmieniać kosz lub dokupować kolejny.

Po pierwsze rozróżniamy wiele rodzajów koszy na śmieci – duże pojemniki do zbierania wszystkich mniejszych odpadów, które znajdują się na zewnątrz, ale też domowe – kuchenne do zwykłych śmieci, malutkie do łazienek do małych odpadów higienicznych i pojemniki do pokojów do których zazwyczaj wyrzuca się śmieci suche takie jak papiery. Oczywiście aby dbać o dobry wygląd i brak resztek w śmietniku dodatkowo do wszystkich stosuje się worki na śmieci, dla wygody warto kupować dokładnie takiej wielkości jakie mamy śmietniki, często nie zwracamy na to uwagi i mamy albo zbyt małe lub zbyt duże worki na śmieci co nie sprzyja zachowaniu czystości śmietnika i jego okolicy.

Warto także wiedzieć, że kosze na śmieci nie muszą być klasyczne, istnieje wiele modeli od rozmiarów XS, czyli wersje mini aż do XXL, czyi największych. Można zainwestować w kosze, które będą świetnie wkomponowywały się w design pomieszczenia w hotelach, restauracjach, biurach czy miejscach publicznych, gdzie wygląd jest bardzo ważny, ale także musi się tam znajdować pojemnik na śmieci dla gości korzystających z usług pomieszczenia. Rodzajów koszów jest całe mnóstwo – zamykane lub całkowicie otwarte, otwierane za pomocą pedału nożnego i trzeba przyznać, że te są najbardziej higieniczne pod względem wyrzucania śmieci, gdyż nie trzeba dotykać pokrywy, nawet są już śmietniki dotykowe, jednak to już jest znacznie wyższy koszt.

Istnieje w sieci wiele sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą koszów na śmieci i wszelkiego rodzaju dodatków takich jak wkłady zapachowe do śmietników czy worki i wiele innych. Jednym z nich jest brabantia, jeden z najpopularniejszych z bardzo bogatym wyborem zarówno koszy na śmieci jak i sporo innych urządzeń czy elementów wyposażenia domu. W dzisiejszych czasach, odkąd w życie weszła ustawa o segregacji śmieci warto również mieć w swoim domu pojemniki na odpady segregowane, czyli na szkło, metal i papier, plastiki, odpady biologiczne i popiół. Worki zazwyczaj domownicy otrzymują od firm zajmujących się wywożeniem śmieci, są one specjalnie umocnione, większe i w kolorach odpowiadających powszechnie znanym zasadom segregacji śmieci, w dodatku na każdym worku znajduje się opis co należy wrzucać i w jaki sposób. Pojemniki na takie śmieci segregowane trochę się różnią od zwykłych śmietników, gdyż są to zazwyczaj zwykłe obręcze na które nakłada się właśnie otrzymane kolorowe worki. Dzięki swojej konstrukcji są one bardzo lekkie i łatwe w przenoszeniu dla każdego, ale także szybkie i użyteczne podczas wymieniania worków, często bardzo ciężkich, jeśli zielony worek zapełnimy całkowicie szkłem, więc wyciąganie go od dołu jest po prostu dużo wygodniejsze.

Kosze na śmieci HiG.pl od 30 zł netto dostępne na www.smartbin.pl.