Wiele osób zastanawia się, jak napisać własną książkę. Szukają w internecie różnych inspiracji, pomysłów czy też porad na temat, jak napisać książkę idealną. Tymczasem najlepszym sposobem jest napisanie książki takiej, jaka nam w duszy gra i nie przejmowanie się różnymi poradami. Książka, która wypływa z naszego wnętrza jest najlepszym pomysłem. Bo wówczas mamy szansę stworzyć coś oryginalnego. Istotne jest też jeszcze coś, otóż bardzo ważnym elementem tworzenia własnej książki jest wena. Wielu pisarzy ma z tym duży problem, bo wena twórcza nie chce przyjść od tak na zawołanie. Są jednak sposoby na to, aby ją przywołać. Co to za sposoby?

  • Relaks – osoby, które piszą książkę i bardzo dużo od siebie wymagają, często są przeciążone intelektualne. A to błąd, bo umysł potrzebuje odpoczynku. Pewnie zauważyliście, że w momencie głębokiego relaksu i rozluźnienia przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły. Często dużo pomysłów przychodzi do nas, kiedy leżymy sobie w wannie. Tak!, wanna jest doskonale weno-twórcza, nawet tnie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy ważnych dla kultury powstało właśnie w wannie. Dlaczego w wannie mamy dużo pomysłów? Bo jesteśmy wówczas bardzo zrelaksowani, nasze naczynia krwionośne się rozluźniają i… umysł zaczyna sprawniej pracować. Tak więc dobrym sposobem na wenę jest właśnie relaks. Może to być relaks w wannie ale wypróbujcie również medytację czy spacer na świeżym powietrzu.
  • Czytanie – Oczywiście, że czytanie to dobry sposób na wenę. Dlaczego? Czy również chodzi o zrelaksowanie się umysłu? Otóż w tym przypadku istotna jest empatia, która się w nas tworzy, kiedy czytamy. Ważne jest też rozwijanie wyobraźni, ale niezwykle istotne jest to, że w czasie czytania książki uczymy się wczuwać w bohaterów, co wytwarza w nas empatię, która przyda się nam w tworzeniu sylwetki bohatera książki, którego musimy przecież jako pisarze zrozumieć. Oczywiście są też inne sposoby na rozwinięcie empatii wyobraźni, takie jak na przykład ćwiczenia oraz zgadywanie, co dana osoba czuje.