Praktyczne czasy, wzorce płynące z zachodu i szybkość działania sprawiają, że obecnie większy nacisk kładzie się na wiedzę praktyczną, taką którą bezpośrednio do się zastosować w życiu, z którą jest nam łatwiej funkcjonować i która poszerza nasze umiejętności. Czy to oznacza, że przedmioty ogólne, takie jak historia, wiedza o społeczeństwie i tym podobne, są marnowaniem czasu? Czy te dziedziny nie wniosą do naszego życia nic co zostanie w praktyce wykorzystane? Czy w końcu poświęcanie im czasu to jego strata? Oczywiście odpowiedź brzmi zdecydowane nie!

Owszem tego typu przedmioty przytoczone wyżej nie można zakwalifikować do grupy dającej konkretne umiejętności, czy stanowiące praktyczne zastosowanie, lecz czerpiemy z nich wiele wartości, które pozwalają na pełniejsze funkcjonowanie jako człowieka w społeczeństwie i tym konkretnym świecie, w którym żyjemy. Styl zachodni propaguje trend, w którym to kształcenie powinno opierać się wyłącznie na dany temat. Uważa się, że ogólna wiedza po części zaśmieca nam umysł, że tak naprawdę nigdy z niej nie skorzystamy. Więc co daje taki typ edukacji?

Wbrew pozorom bardzo wiele. Wiedza ogólna pozwala nam lepiej odnaleźć swoje miejsce w otoczeniu. Buduje w nas świadomość, człowieka, obywatela danego kraju, regionu, czy miasta. Poznając historię, sytuację polityczną czy gospodarczą łatwiej dostosujemy się do niej, a wręcz będziemy mogli sukcesywnie poprawiać pozycję nie tylko naszą, ale również społeczności w jakiej żyjemy. Jest to ciężka praca i szerokie spojrzenie na świat, które wymaga własnych przemyśleń i wyciągnięcia wniosków. Nie liczmy, że dostaniemy konkretną odpowiedź na nurtujące nas niejednokrotnie odpowiedzi. Takich niema. Jedyne co nam pomaga w zrozumieniu otoczenia, to otwarty umysł i śledzenie na bieżąco losów świata. Owszem, nasz wpływ jako jednostki może być nie zauważalny, ale pamiętajmy że to właśnie od jednostki wszystko się zaczyna. Widzimy więc jak poszerzenie wiedzy z tak ogólnych tematów, może przyczynić się do zmian, zmian w różnych dziedzinach życia.