Świadoma kobieta często odwiedza ginekologa

Przed badaniem u ginekologa należy poczynić pewne przygotowania. Ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, czyli dokładne umycie okolic intymnym. Kobieta po 16. Roku życia, która podjęła życie intymne bezwzględnie powinna wybrać się do lekarza i poddać badaniom. Dobę przed badaniem należy unikać stosunków seksualnych, nie stosować środków plemnikobójczych. Na wizytę należy być odpowiednio ubraną – niewygodne ubrania lub te, które trudno zdjąć u lekarza, nie są wskazane. Lepiej założyć lekkie, przewiewne, bawełniane ubrania. Młoda dziewczyna może przyjść do lekarza z matką, ciotką, koleżanką czy przyjaciółką – nie wejdą one z nią do gabinetu, lecz będą dodawały jej otuchy, czekając na nią w poczekalni.

Przed wizytą u lekarza pacjentka powinna spisać pytania na kartce, zadać je lekarzowi i wysłuchać cierpliwie odpowiedzi. Lekarz ginekolog jest po to, aby rozwiać niepokoje, polecić badania i przepisać leki. Jakiekolwiek odstępstwa od normy powinny być zgłaszane lekarzowi. Ginekolog może zadać pytania dotyczące historii pacjentki, jej życia i zdrowia. Dzięki temu będzie w stanie dobrze pomóc kobiecie w jej zdrowotnych zawirowaniach. Na pewno spyta kiedy była ostatnia miesiączka i czy miesiączki są bolesne, obfite czy krwawienie jest skąpe. Na takie pytania pacjentka powinna szczerze i wyczerpująco odpowiedzieć. Wszelkie niepokojące symptomy trzeba zgłosić – wczesna interwencja pozwala wyleczyć najbardziej nawet uciążliwe schorzenia. Jeśli lekarz zleci cytologię, mammografię, usg miednicy czy innych narządów, szybko należy takie badania wykonać, ponieważ są one ważne dla zdrowia kobiety. Lekarz powinien zbadać piersi pacjentki – jeśli tego nie robi, pacjentka powinna upomnieć się o tego rodzaju badanie. Jest ono ważne dla wykrycia jakichkolwiek zgrubień, włókniaków czy też innych guzów i guzków. Należy położyć się wygodnie podczas badania, rozłożyć nogi i wykonywać polecenia lekarza. On najlepiej wie w jaki sposób zbadać pacjentkę i zdiagnozować stan jej zdrowia.

Jak zakończyć wizytę u ginekologa?

Najlepiej jest zapisać zalecenia lekarza i umówić się na kolejną wizytę. Lekarz wpisze ją w kalendarzu, pacjentka odnotuje w swoim kalendarzyku. Do ginekologa należy wybierać się w celach:

  • Kontroli stanu zdrowia.
  • Porady dotyczącej zajścia w ciążę.
  • Podczas ciąży.
  • Po rozpoczęciu współżycia seksualnego.
  • Przed menopauzą, podczas menopauzy, po menopauzie. Ginekolog jest lekarzem obecnym w życiu kobiety.

Kobieta powinna dbać o zdrowie, badać piersi, być gotowa na różnorodne badania ginekologiczne, ponieważ nowotwory jajników, piersi czy innych narządów intymnych są najczęściej występującymi schorzeniami.