Sporo mówi się o Jagielloni, ale jednego nie można im odebrać – niezwykłej woli walki i zaciętości, której nie brakuje jej, od kiedy piłkarze znajdują się pod wodzą trenera Michała Probierza. Obecnie „Jaga” walczy o pierwszy w swoim dorobku tytuł Mistrza Polski. Warto więc zerknąć na kilka faktów, które przybliżą nam historię białostockiego klubu i sprawią, że nie będzie tylko nazwą w tabeli. Co więc warto wiedzieć o Jagielloni Białystok?

Burzliwa historia

Jaga od początku swojego istnienia nie miała łatwo. Powstała w 1920 roku jako wojskowy klub sportowy i nie rozgrywała swoich spotkań w żadnej klasie rozgrywkowej. Faktyczną grę w lidze, wtedy w A klasie rozpoczął dopiero 6 lat później i przez 12 lat rozgrywał swoje mecze w ligach okręgowych. W międzyczasie wojskowi połączyli się z wiejskim klubem młodzieżowym i tak powstał Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia.

W okręgówce „Jaga” grała przez 12 lat, aż do wybuchu wojny. Wtedy, z powodu braku finansów i wsparcia miasta klub został rozwiązany. Tuż po wojnie klub został reaktywowany na niecały sezon i znów zniknął z „radarów”. Jagiellonia pojawiła się znowu dopiero w 1955 roku, kiedy taką nazwę przyjął klub Budowlani Białystok. Od tamtego czasu Jagiellonia stopniowo i powoli przesuwała się w górę hierarchii piłki nożnej w Polsce, żeby do najwyższej klasy rozgrywkowej dostać się, po raz pierwszy, w sezonie 1987/88. Białostoczanie nie zabawili w I lidze na długo. Na poważnie w Ekstraklasie zaczęli grać dopiero… w sezonie 2007/08. Od tamtego czasu „Jaga” z lepszym lub gorszym skutkiem prezentowała się w rozgrywkach.

Sama nazwa Jagiellonia nawiązuje do panowania ostatniej polskiej dynastii królów – Jagiellonów – i funkcjonowania księstwa Polsko-Litewskiego. Żółto-czerwone barwy nawiązują z kolei do barw miasta – Białegostoku.

Białostocka sinusoida

Zawodnicy Jagielloni od początku swojego pobytu w Ekstraklasie prezentują bardzo chwiejny poziom. Znajdują się albo w dolnej, albo bardzo wysokiej części tabeli. Najlepszy, wbrew pozorom, okazał się być dla nich okres, w którym zajęli kolejno 11, 4 i 10 miejsce w tabeli (od 2008 – 2011 roku) – to właśnie w tych latach Jagiellonia reprezentowała Polskę w europejskich pucharach (w sezonie 2010/11 dotarła do 3. fazy eliminacji Ligi Europy). Obecnie Jagiellonia zadomowiła się w czubie tabeli (przez niemal cały sezon okupowała fotel lidera), mimo że w ubiegłym sezonie zajęła dopiero 11. lokatę.

Trenerem Jagielloni, po raz drugi, jest już Michał Probierz – to właśnie pod jego wodzą Białostoczanie zdobywali najlepsze rezultaty w Ekstraklasie. Od Białegostoku Probierz miał przerwę 3 lata. Do Jagielloni wrócił w 2014 roku i… od razu wyprowadził klub na 3. miejsce.

Mogą powiedzieć „Łączy nas piłka… i Jagiellonia”

Najbardziej znanymi obecnie piłkarzami, którzy występowali w Jagielloni są z pewnością Michał Pazdan (grał w Jadze w latach 2012-2015), Kamil Grosicki (od 2009 do 2011) czy Tomasz Frankowski, dla którego Jagiellonia była pierwszym i ostatnim klubem w karierze – ostatni mecz w barwach białostockiego klubu zagrał w 2013 roku.

 

Więcej sportowych faktów na ŁĄCZY NAS PASJA