Kuloodporna kawa? Brzmi nieco dziwnie i nie do końca wiadomo o co chodzi. Słynna “Bulletproof coffee” to nic innego niż zwykła kawa z dodatkiem masła. Dlaczego tak się robi? Sprawdźmy

Kawa w takiej formie została rozpropagowana przez Dave`a Aspreya – amerykańskiego blogera, który będąc na wycieczce w Tybecie, zauważył tubylców pijących herbatę z masłem z mleka jaka. Zainteresował się tym zagadnieniem i po powrocie do Ameryki stworzył swoją odmianę tego napoju, herbatę zastępując kawą, a masło z mleka jaków – zwykłym krowim.

Czy warto pić Bulletproof coffee?

Zdania na ten temat są podzielone. Tego typu kawa z masłem może mieć właściwości odchudzające, gdy zastąpi nam śniadanie. Jest to spowodowane tym, że spożycie tłuszczu ma dużo mniejszy wpływ na przyrost tkanki tłuszczowej niż jedzenie węglowodanów w postaci np. popularnych bułek śniadaniowych. Tymczasem kuloodporna kawa dostarcza energii pochodzącej z tłuszczu oraz kofeiny,. których to połączenie daje kopa na początek dnia. Dodatkowo, poranne spożycie tłuszczu zmniejsza łaknienie w ciągu dnia, stąd mniejsza chęć podjadania pomiędzy posiłkami. Dieta w połączeniu z kuloodporną kawą może być bardzo skutecznym sposobem na walkę z nadwagą.

Przygotowanie kuloodpornej kawy

Wbrew pozorom, kawa z tłuszczem wcale nie smakuje aż tak źle jak mogłoby się wydawać. Połączenie kawy i masła może nie brzmi zachęcająco, ale wystarczy pomyśleć, że to nic innego niż dodatek zastępujący bardzo popularną i powszechnie stosowaną śmietankę do kawy.

Do przygotowania tego napoju potrzebna jest bardzo mocna czarna kawa do której dodaje się 2 do 6 łyżeczek masła. najlepsze jest masło klarowane z dużą zawartością tłuszczy średniołańcuchowych. Masło tego typu najprościej kupić w sklepach dla sportowców, lub prościej, jako olej kokosowy. Do kawy należy dodać 1-2 łyżeczki tego oleju. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie dość, ze kawa nabierze ciekawego smaku, to olej kokosowy jest bardzo zdrowy i dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych. Tak otrzymaną kawę należy zblendować lub zmiksować (można także dodatkowo urozmaicić smak cynamonem lub wanilia) i gotowe.

Czy to jest zdrowe?

Kawa, spożywana w racjonalnych ilościach, ma same pozytywne właściwości. Niewielkiej dawki tłuszczu także nie warto się bać. W tłuszczach rozpuszczane są niektóre witaminy konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a u mężczyzn są one niezbędne o produkcji testosteronu. Jeśli więc tłuszcz pochodzi z dobrego źródła to kuloodporna kawa jest znakomitym sposobem na szybkie śniadanie.

Więcej na temat kawy oraz co jeść i pić powie serwis altruismonline.com, którego tematyka jest związana ze zdrowiem.