Oczyszczacze powietrza służą do filtrowania i eliminacji zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Decyzja o zakupie konkretnego urządzenia powinna być dobrze przemyślana, gdyż na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które mają różne funkcje i przeznaczenie.

Kto tak naprawdę potrzebuje oczyszczacza powietrza?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z jakości powietrza we własnym domu i z ogromnej ilości zanieczyszczeń, które się w nim znajdują. Niektórzy ludzie bagatelizują sprawę, uważając, że ich ten problem nie dotyczy. Oczyszczacz powietrza powinien być wyposażeniem każdego domu, nie tylko w większych miastach (gdzie występuje zwiększona ilość smogu), lecz również na wsi. Warto zatem sprawdzić, jakie jest stężenie szkodliwych pyłów w naszej okolicy. Można zrobić to np. za pośrednictwem dostępnych w internecie aplikacji. Szczególnie w przypadku osób najbardziej narażonych na negatywne działanie czynników chorobotwórczych (np. osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, alergików) zalecane jest wyposażenie domu przynajmniej w tani oczyszczacz powietrza.

Kluczowe parametry techniczne

Wybierając odpowiedni sprzęt do domu lub mieszkania, warto wcześniej zapoznać się z kluczowymi kryteriami i parametrami technicznymi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany oczyszczacz spełni nasze oczekiwania. Najważniejsze kwestie, które należy uwzględniać przy wyborze oczyszczacza, to:

Wydajność
Zamontowane filtry
Dostępność i ceny części wymiennych
Skuteczność działania
Moc
Głośność sprzętu
Dodatkowe wyposażenie, funkcje
Koszt urządzenia

Wydajność

Określa ona, z jaką szybkością następuje przepływ powietrza. Istotną kwestię stanowi tutaj metraż oraz objętość pomieszczeń. Tanie oczyszczacze powietrza lepiej radzą sobie z małą powierzchnią użytkową. W przypadku wysokich pomieszczeń, o dużym metrażu, efektywniejszy będzie model z większym filtrem, lub kilka mniejszych. Popularny jest również przenośny model oczyszczacza, dzięki któremu można zdecydować, w którym pomieszczeniu w danej chwili powietrze ma być oczyszczane.
Zamontowane filtry

Najwięcej osób decyduje się na zastosowanie filtrów HEPA, węglowych lub łączących cechy ich obu. Filtr HEPA charakteryzuje się dużą efektywnością w zwalczaniu drobnoustrojów, pyłów, wirusów i bakterii, natomiast dzięki filtrowi węglowemu łatwo pozbędziemy się z mieszkania związków lotnych i brzydkich zapachów.
Czyszczenie i części wymienne

Jak każde inne urządzenie, oczyszczacze powietrza nie działają wiecznie. Ażeby unikać awarii i zwiększać żywotność sprzętu, należy przywiązywać dużą wagę do regularnego czyszczenia urządzenia oraz filtrów. Jeżeli filtr pozostanie zapchany, urządzenie nie będzie funkcjonować właściwie. Co kilka lat zaleca się wymianę filtrów na nowe.
Głośność sprzętu

Podczas pracy urządzenia słyszalny jest szum. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę, aby głośność nie przekraczała 35 dB.
Dodatkowe wyposażenie/funkcje

Jeżeli powietrze w domu posiada niską wilgotność oraz jest narażone na częste zanieczyszczenia, warto wybrać oczyszczacz z dodatkowymi funkcjami np. funkcją nawilżania lub funkcją jonizacji.
Skuteczność działania i moc

Oczyszczacze powietrza powinny cechować się dużą skutecznością w usuwaniu różnego rodzaju wirusów, bakterii, zanieczyszczeń, alergenów oraz pyłów. Pozwala to na uniknięcie wielu chorób, infekcji oraz alergii. Poniekąd skuteczność zależna jest od mocy urządzenia, która zwykle waha się w granicach 10-20 W
Koszt kupna urządzenia

Kupno urządzenia jednej z najlepszych marek, posiadającego zaawansowane parametry to koszt ponad 1000 zł. Najtańsze modele to wydatek minimum 600 zł. Nie należy zapominać również o kosztach związanych z wymianą filtrów.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacze powietrza są w dzisiejszych czasach niezbędne w większości mieszkań i pomieszczeń użytkowych. Z każdej bowiem strony narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz smog. Zatem dobrze byłoby przynajmniej we własnym domu cieszyć się czystym, zdrowym powietrzem. Wybór konkretnego modelu oczyszczacza musi być dostosowany do naszych osobistych potrzeb. Dla wielu osób jednym z decydujących czynników jest cena urządzenia. Można jednak porównać kilka różnych ofert i dopiero wtedy dokonać ostatecznego wyboru. Ażeby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zajrzeć na https://123budujemy.pl/czym-rozni-sie-tani-oczyszczacz-powietrza-od-drogiego/.