Nieprzyjemny zapach w aucie, bóle głowy, zmęczenie – to sygnały, które świadczą o tym, że układ klimatyzacji w naszym samochodzie stał się siedliskiem mikroorganizmów. Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą oczyszczania klimatyzacji jest ozonowanie.

 

Ozon – jaki to związek?

Wchodzi on obok azotu, tlenu, gazów szlachetnych w skład ziemskiej atmosfery. Powstaje na wysokości około od 25 do 30 kilometrów na skutek działania na tlen promieniowania nadfioletowego. Może także powstać niżej, ale wówczas czynnikiem go wywołującym są wyładowania elektryczne. Ozon ma zdolność pochłaniania promieni nadfioletowych, dzięki niemu istnieje więc życie na Ziemi. Krótkofalowa część promieniowania nadfioletowego jest zabójcza dla organizmów żywych. Przez wiele lat ozon poddawany był wielu badaniom. Odkryto więc jego specyficzne właściwości.

 

Właściwości fizyczne i chemiczne ozonu

Jego ciężar jest większy od ciężaru tlenu. Może przyjmować stan gazowy, ciekły lub zestalony. Jest bardzo aktywny chemicznie, nawet na zimno ma bardzo silne właściwości utleniające. Jest bardzo silnym utleniaczem. Już kilka lat po jego odkryciu okazało się, że ma on właściwości bakteriobójcze. W trakcie dalszych badań okazało się, że zabija nie tylko bakterie, ale również wirusy. Niszczy również alergeny, pleśnie, grzyby, pozwala pozbyć się również przykrych zapachów i metali ciężkich. Właściwości ozonu najwcześniej, bo już czterdzieści lat po opisaniu go przez Christiana Friedricha Schönbein zaczęto wykorzystywać do oczyszczania wody pitnej. Dzisiaj wykorzystuje się go także do oczyszczania wody w basenach, odświeżania powietrza, ozonowania żywności. Ozon bardzo skutecznie usuwa bakterie, pasożyty, pozostałości hormonów, antybiotyków, pestycydów i fungicydów, które mogą znajdować się na warzywach i owocach. Najpowszechniej jednak ozon służy do czyszczenia klimatyzacji.
Czym jest ozonator?

Nie da się wykorzystać ozonu, który znajduje się w atmosferze. Aby móc wykorzystać jego właściwości odkażające, zaszła konieczność zbudowania urządzeń do sztucznego wytwarzania ozonu. Urządzenia te występują na rynku pod nazwą generatorów ozonu lub prościej ozonatorów. Generatory ozonu mają różną wydajność. Te, które są niewielkie, które mają niską wydajność służą tylko do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Te bardziej wydajne można wykorzystywać w halach przemysłowych, do odgrzybiania pomieszczeń biurowych i mieszkalnych o dużej kubaturze, do czyszczenia przyczep kempingowych. Działanie generatorów ozonu oparte jest na symulacji wyładowań elektrycznych lub na emisji promieniowania nadfioletowego. Generatory ozonu, które wykorzystuje się do odgrzybiania klimatyzacji wytwarzają ozon w niskim stężeniu. Jest ono więc bezpieczne. Okazuje się jednak, że nawet niskie stężenie ozonu wystarczy, aby usunąć z auta przykry zapach. Sztucznie otrzymany ozon zniszczy także siedlisko bakterii, grzybów i pleśni, które z pewnością znajdują się w układzie klimatyzacji. Ozon z ozonatora rozpraszając się w układzie klimatyzacji wychwyci także znajdujące się w nim alergeny. Po zakończeniu ozonowania samochodu nasze auto będzie niemal sterylnie czyste.

 

Zalety ozonowania

Część z nich już przedstawiliśmy. Ale nie wspomnieliśmy jeszcze, że ozonowanie to nie tylko skuteczny i szybki sposób na oczyszczenie klimatyzacji. Proces wytwarzania ozonu w ozonatorze nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Wykorzystując ozonator do wytwarzania ozonu nie spowodujemy powstania żadnych odpadów, które byłyby zagrożeniem dla naszego zdrowia lub zdrowia zwierząt. Nie będziemy też wykorzystywali żadnych substancji chemicznych, jedynie niewielką ilość energii elektrycznej.

Ozon to skuteczny i szybki sposób na oczyszczanie parownika – serca układu klimatyzacji w naszym samochodzie. Korzystając z ozonatora, pozbędziemy się groźnych dla naszego organizmu mikroorganizmów. Dzięki temu poprawi się nasze samopoczucie. Zniknie zmęczenie w czasie jazdy, nieprzyjemne drapanie w gardle i bóle głowy. Ozonowanie samochodu za pomocą profesjonalnego generatora to zabieg, który warto wykonać przynajmniej raz na rok.